T.C.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI

SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU (MÜLGA)

R İ Z E  İ L   S O S Y A L   H İ Z M E T L E R  M Ü D Ü R L Ü Ğ Ü

ANA SAYFA SOSYAL HİZMETLER PERSONEL VAKA YÖNETİMİ

FAALİYETLER

PROJELER İLETİŞİM SHÇEK MESLEKİ PAYLAŞIM FOTOĞRAF HABERLER HİZMET STANDARTLARI ESKİ DOSTLAR
KURULUŞLARIMIZ

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ

 

ÇOCUK YUVAMIZ

 

YETİŞTİRME YURDUMUZ

 

ÖZÜRLÜ BAKIM MERKEZİMİZ

 

AİLE DANIŞMA MERKEZİMİZ

 

BİLGİ AĞI
SOSYAL SERVİS

HİZMETLERİMİZ

EVDE BAKIM YARDIMI

 

ÇOCUK HİZMETLERİ

 

GENÇLİK HİZMETLERİ

 

AİLE TOPLUM KADIN HİZMETLERİ

 

SOSYAL YARDIM HİZMETLERİ

 

YAŞLI BAKIM HİZMETLERİ

 

ÖZÜRLÜ BAKIM HİZMETLERİ

 

EVLAT EDİNME HİZMETLERİ

 

KORUYUCU AİLE HİZMETLERİ

 

ÇALIŞMALARIMIZ

BİR ÇOCUĞA KUCAK AÇ KAMPANYASI

RİZE ENGELLİLER HARİTASI

DİLENCİLİĞİN ÖNLENMESİ

SOKAKTAKİ ÇOCUKLARIN REHABİLİTASYONU

VELİM OLUR MUSUN PROJESİ

AİLE İÇİ ŞİDDETİ ÖNLEME ÇALIŞMASI

GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR

ÇOCUKLAR YARARINA KURULAN DERNEKLER
ÇOCUK HAKLARI

 

ENGELLİLER HARİTASI

Sakatlar Haftası 2005

 

Sakatlar Haftası 2004

                                      Engelliler Haritası Kullanıma Hazır
Rize Valimiz Sayın Enver SALİHOĞLU'nun teşvikleriyle 2003 yılı Mart ayında "engelliler haritası" hazırlama çalışmaları başlatıldı. Öncelikle merkez mahalle muhtarlarıyla iletişime geçilerek, her mahallede yaşayan özürlü vatandaşlarımızın durumları tespit edildi. Yapılan çalışmalar sonucu 1186 vatandaşımıza ulaşılarak bilgileri bilgisayar ortamına aktarıldı. Daha sonra Rize Şehir Plânı üzerine özür durumuna göre, yaşadıkları mahalle ve sokak da dikkate alınarak işaretleme işlemi yapıldı. Haritaya bakıldığı zaman hangi özür grubundan hangi mahallede kaç kişi yaşadığı anlaşılabilmektedir.

 

İl Müdürümüz M.Nuri GEZMİŞ'in açıklaması:

Sayın Valimiz Enver SALİHOĞLU'nun "Sosyal Hizmetler"e duyarlı olması, çalışmalarımızda bizi motive etmektedir. Engelliler Haritasının her aşamasında ilgisini ve desteğini daima yanımızda hissettiğimiz Sayın Valimize SHÇEK Ailesi adına teşekkürlerimizi sunarız. Engellilere daha etkili ve verimli hizmet ulaştırabilmek amacıyla yapılan bu çalışmanın çok yararlı olacağına inanıyorum. AB'ye giriş sürecinde olan ülkemizin özürlüler alanında da Avrupa standartlarını yakalayabilmesi en büyük dileğimizdir. Özürlülere yönelik hizmet çalışmalarının henüz başlangıcında olduğumuzu biliyorum. Ancak yoğun bir çaba göstererek daha çok mesafe almayı düşünüyoruz.

 

 

 tıklayınız

2004 Yılı Sakatlar Haftası, Rize'de yaşayan engellilerimiz ve yakınlarının yoğun katılımı ile kutlandı.

Engelliler Haritası Oluşturma Çabaları:

Rize İl merkezinde yaşayan özürlülerin tespiti amacıyla yoğun bir çalışma başlatılmıştır. Mahalle muhtarlarından alınan veriler işlenerek harita üzerine yansıtılmıştır. İlçeler ise kendi haritalarını oluşturmak için çalışmalar başlatmış, birçoğu çalışmalarını tamamlama aşamasındadır. Merkeze bağlı köylerde yaşayan özürlülerin tespiti için, altyapı çalışmaları başlatılmıştır. 

Bu çalışmalara destek olmak isteyen tüm vatandaşlarımızı ve sivil toplum kuruluşlarımızı yanımızda görmekten mutluluk duyacağız.

 

Her şeyin başı insana yatırımdır...

Tek bir insan, insan soyunun simgesidir. İnsan türünün belirgin bir örneğidir. Hem "kendisidir", hem de "hepsidir".

özürlülerin hakları

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

· DEVLET TİYATROLARI, GÖSTERİLERİNİ ÖZÜRLÜLERE ÜCRETSIZ SUNMAKTADIR.

· TÜRK HAVA YOLLARI İLE SEYAHAT HALİNDE BELİRLENEN ESASLAR DOĞRULTUSUNDA ÖZÜRLÜLER%40 İNDİRİMDEN YARARLANABİLİR.

· DEVLET DEMİR YOLLARI ANA HAT YOLCU TRENLERİ İLE SEYAHAT HALİNDE ÖZÜRLÜLER %20 İNDİRİMDEN YARARLANABİLİR.

· TELSİM (CEpÖZEL Engelliler) - TURKCELL (DestekCELL) CEP TELEFONLARINDA GÖRÜŞME ÜCRETINDEN İNDİRİMLİ OLARAK YARARLANILABİLİR.

· TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ İLE BİRLİKTE ÖZÜRLÜLER İÇİN ÖZEL DÜZENLEMELERİ İÇEREN STANDARTLAR HAZIRLANMAKTADIR.

· ÖZÜRLÜLERLE İLGİLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, 2908 SAYILI KANUN(word dökümanı)A GÖRE DERNEKLER, FEDERASYONLAR VE KONFEDERASYON ŞEKLİNDE ÖRGÜTLENMİŞTİR.

· ÖZÜRLÜLERIN PROFESYONEL OLARAK SPOR YAPMALARI İÇİN DEVLET BAKANLIĞINA BAĞLI ÖZÜRLÜLER SPOR FEDERASYONLARI VARDIR.

· OY KULLANIRKEN SEÇİM KURULLARININ ÖZÜRLÜLER İÇIN DÜZENLEME YAPMALARI GEREKMEKTEDİR. (572 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Madde 26-27)

· BELEDİYELER 572 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME GEREĞİNCE ÖZÜRLÜLERE UYGUN DÜZENLEMELERİ STANDARTLARA UYGUN OLARAK YAPMAK ZORUNDADIR. (572 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Madde 3-4)

· BELEDİYELER TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDAN ÖZÜRLÜLERI ÜCRETSIZ VEYA İNDİRİMLİ OLARAK YARARLANDIRMAK ZORUNDADIR. (572 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Madde 3-4)


· 1580 SAYILI BELEDİYELER VE 3030 SAYILI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ YASASI, BELEDİYELERE AİT VE BELEDİYELER TARAFINDAN İŞLETİLEN VEYA KİRAYA VERİLEN BÜFELER, OTOPARKLAR GİBİ İŞYERLERİNİN ÖZÜRLÜLER TARAFINDAN İŞLETİLMESİ KONUSUNDA KOLAYLIK GETİRMİŞTİR. (572 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Madde 3-4)

· 18 YAŞINI BİTİRMİŞ VE HERHANGİ BİR YERDEN GELİRİ OLMAYANLAR EMEKLİ SANDIĞINA VEYA BULUNDUĞU YERDEKİ VALİLİK VEYA KAYMAKAMLIK MAKAMLARINA BAŞVURU YAPARAK 2022 SAYILI YASA GEREĞİNCE AYLIK BAĞLANMASINI TALEP EDEBİLİR.


· ÖZÜRLÜLERIN KULLANDIĞI ARAÇ VE GEREÇLER İL VE İLÇE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARI TARAFINDAN KARŞILANABİLMEKTEDİR. (572 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Madde 17)

· İMAR MEVZUATINA ULAŞILABİLİRLİKLE (FİZİKSEL ENGELLERİN KALDIRILMASIYLA) İLGİLİ HÜKÜMLER EKLENMİŞTİR. BUNA GÖRE, KALDIRIMLAR, YAYA YOLLARI, KONUTLAR VE UMUMİ BİNALAR ÖZÜRLÜLERIN ULAŞABİLİRLİĞİNE UYGUN OLARAK YAPILMAK DURUMUNDADIR.

· ÖZÜRLÜLER H SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ ALARAK ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİRLER.

· H SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİNE SAHİP OLAN ÖZÜRLÜLER YURT İÇİNDEN ALDIKLARI ÖZEL TERTİBATLI OTOMOBİLLERDE, KATMA DEĞER VERGİSİ İNDİRİMİNDEN YARARLANMAKTA VE TAŞIT ALIM VERGİSİNDEN MUAF TUTULMAKTADIR.


· H SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ OLAN ÖZÜRLÜLERDEN UYGUN ŞARTLARI TAŞIYANLARIN YURT DIŞINDAN GETİRTECEKLERİ ÖZEL TERTİBATLI OTOMOBİLLER İÇİN GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ VARDIR.

· EL VE AYAK FONKSİYONUNU TAMAMEN YİTİRMİŞ BULUNAN ÖZÜRLÜLERIN YURT DIŞINDAN GETİRTECEKLERİ ÖZEL TERTİBATLI MİNİBÜSLER GÜMRÜK VERGİSİNDEN MUAFTIR.

· SOSYAL GÜVENLİK KURULUŞLARINCA KARŞILANAN ARAÇ VE GEREÇLERİN STANDARTLARA UYGUN OLARAK SAĞLANMASI GEREKMEKTEDİR. (572 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Madde 20-22-23)


· ÖZÜRLÜ ÇOCUGUN RESMİ VEYA ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNDE ALDIKLARI GELİŞİM VE EĞİTİME İLİŞKİN GİDERLERİN BİR KISMI ÇALISILAN KURUM, EMEKLİ SANDIĞI VE SOSYAL SİGORTALAR KURUMU TARAFINDAN BÜTÇE UYGULAMA TALİMATLARI ÇERÇEVESİNDE KARŞILANMAKTADIR. EMEKLİ SANDIĞINA VE SOSYAL SİGORTALAR KURUMU’NA BAĞLI KİŞİLERİN ÇOCUKLARININ ÖZEL EĞİTİMLERİ İÇİN 2002 YILI İTİBARI İLE EN FAZLA 245 MİLYON TL EĞİTİM YARDIMI YAPILMAKTADIR.

· YÜKSEKÖĞRETİM KURUMUNA GİRMEYE HAK KAZANAN VE KAYIT YAPTIRARAK ÖGRETİME BAŞLAYAN ÖGRENCİ İLK YILINDA BULUNDUĞU İLİN VALİLİĞİ BÜNYESİNDEKİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI’NA BAŞVURMASI DURUMUNDA, BAŞBAKANLIK BURSUNDAN YARARLANDIRILIR.. AYRICA YARDIMCI DERS ARAÇ GEREÇLERİNİN TEMİNİ KONUSUNDA ÖZÜRLÜ ÖGRENCİYE DESTEK VERİLMEKTEDİR.

· KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN ÖGRENCI YURTLARINDAN ÖZÜRLÜ ÖGRENCILER İSTEMDE BULUNMALARI HALİNDE YARARLANABİLMEKTEDİRLER.

· KREDİ VE YURTLAR KURUMU TARAFINDAN UYGULANAN HARÇ VE ÖGRENIM KREDİSİ TAHSİSİNDE %40 VE ÜZERINDE ÖZÜRLÜ OLDUĞUNU BELGELEYENLERE ÖNCELIK TANIMAKTA VE HARÇ KREDİSİNİN GERİ ÖDENMESINDE YÖNETİM KURULU KARARI İLE %50 İNDİRİM YAPILMAKTADIR.

· 2002/58 SAYILI BAŞBAKANLIK GENELGESİ, ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK BİR ÇOK DÜZENLEMENİN UYGULANMASINI İÇERMEKTEDİR.

· 4760 SAYILI ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNU’NUN 7. MADDESİNE GÖRE, II SAYILI LİSTEDEKİ KAYIT VE TESCİLE TABİ MALLARDAN, MÜNHASIRAN ARACI SAKATLIĞINA UYGUN HAREKET ETTİRİCİ ÖZEL TERTİBATI BULUNANLARIN MALUL VE SAKATLAR TARAFINDAN BEŞ YILDA BİR DEFAYA MAHSUS OLARAK BİZZAT KULLANILMAK ÜZERE İLK İKTİSABI VERGİDEN MÜSTESNADIR.

· 197 SAYILI MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ KANUNU’NUN 4. MADDESİNE GÖRE, BİZZAT MALULLER TARAFINDAN KULLANILAN ÖZEL TERTİBATLI OLARAK İMAL EDİLMİŞ TAŞITLAR, MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİNDEN MÜSTESNADIR.


§ SERBEST MESLEK ERBABI VE ÜCRETLİ ÇALIŞAN ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIMIZ İLE KENDİSİ ÖZÜRLÜ OLMASA BİLE AİLESİNDE ÖZÜRLÜ KİŞİ BULUNAN SERBEST MESLEK ERBABI İLE ÜCRETLİLER VERGİ İNDİRİMİNDEN YARARLANIRLAR


§ KAMU KURUMLARININ SAKAT MEMUR ÇALIŞTIRMA YÜKÜMLÜLÜKLERİNİN YERİNE GETİRİLMESİNİN TAKİP VE DENETİMİNDEN BAŞBAKANLIK DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI SORUMLU VE YETKİLİDİR

§ KURUMLARCA ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIMIZA AYRILAN BOŞ DEVLET MEMURU KADROLARI İÇİN HER YILIN NİSAN-MAYIS, TEMMUZ-AĞUSTOS VEYA EKİM-KASIM DÖNEMLERİNDE SINAV AÇILMAKTADIR

§ SINAV DUYURULARI DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI TARAFINDAN RESMİ GAZETEDE, TİRAJI YÜKSEK ULUSAL GAZETELERDE VE TRT TELEVİZYON VE RADYO KANALLARI ARACILIĞIYLA YAPILMAKTADIR.KURUMLAR SINAV DUYURULARINDA İŞİN ÖZELLİĞİ GEREKTİRMEDİĞİ SÜRECE ÖZÜR GRUPLARI ARASINDA BİR AYRIM YAPAMAYACAĞI GİBİ ÖZÜR ORANINDA DA ÜST SINIR GETİREMEYECEKLERDİR

§ SINAVLARDA ÖZÜRÜN ÖZELLİĞİNE GÖRE KURUMLARIN REFAKATÇI BULUNDURMASI GEREKLİDİR. AYRICA ÖZÜR GRUPLARI DİKKATE ALINARAK SINAV SORUSU HAZIRLAMAK VE DEĞERLENDİRMEK ÜZERE ÖZEL SINAV KURULU OLUŞTURULUR

§ İŞVERENLERİN BELİRLİ BİR MESLEĞİ OLAN ÖZÜRLÜLERİ ÖNCELİKLE MESLEKLERİ İLE İLGİLİ İŞLERDE ÇALIŞTIRMALARI GEREKMEKTEDİR

§ KURUM VE KURULUŞLAR ÇALIŞMA YERLERİNİ ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIMIZIN ÇALIŞMASINI KOLAYLAŞTIRACAK ŞEKİLDE DÜZENLEMEK GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMAK VE ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIMIZIN ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ ÖZEL ARAÇ VE GEREÇLERİ TEMİN ETMEK ZORUNDADIR

§ ÜLKEMİZDE ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ KURUMU, HALK EĞİTİM MERKEZLERİ, MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ, ÖZEL DERSANELER, BELEDİYELER VE ÖZÜRLÜLERLE İLGİLİ DERNEK VE VAKIFLAR TARAFINDAN MESLEK EDİNDİRME KURSLARI AÇILMAKTADIR

§ ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIMIZIN ÇALIŞTIĞI KAMU KURUM VE KURULUŞU ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDAYSA, KAPATMA VE TASFİYE HALLERİ DIŞINDA ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIMIZ İŞTEN ÇIKARTILAMAZ

§ ÖZELLEŞTİRME SONUCUNDA ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIMIZIN ÇALIŞTIĞI KURUM VEYA KURULUŞUN TASFİYE EDİLMESİ VEYA KAPATMASI HALİNDE İŞİNE SON VERİRSE BULUNULAN İLDEKİ TÜRKİYE İŞ KURUMUNA BAŞVURULMALIDIR. BU DURUMDA İŞ KAYBI TAZMİNATI, KANUNUN DİĞER ÇALIŞANLARA TANIDIĞI HAKLARIN İKİ KATI ORANINDA ÖDENMEKTEDİR.

§ MESLEK EDİNDİRME KURSLARINDAN YARARLANAN ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIMIZA İŞE YERLEŞTİRMEDE ÖNCELİK TANINIR

§ GEREK KAMU GEREKSE ÖZEL SEKTÖRDE ÖZÜRLÜ İŞÇİ OLARAK İŞ BULMAYI SAĞLAYACAK KURUM TÜRKİYE İŞ KURUMUDUR

§ ÖZÜRLÜ İŞÇİLER, DİĞER İŞÇİLERE YAPILAN SOSYAL YARDIMLARDAN AYNEN YARARLANIRLAR

§ TOPLU İŞ GÖRÜŞMELERİNDE ÖZÜRLÜ İŞÇİLER ALEYHİNE HÜKÜMLER KONULAMAZ

§ ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIMIZ KENDİ İŞİNİ KURDUĞUNDA GELİR VERGİSİ İNDİRİMİNDEN YARARLANABİLİR

§ 50 VE DAHA FAZLA İŞÇİ ÇALIŞTIRAN KAMU VE ÖZEL SEKTÖR İŞLETMELERİ % 3 ÖZÜRLÜ ÇALIŞTIRMAK ZORUNDADIR

§ CEZA PARALARI ÖZÜRLÜ VATANDAŞARIMIZIN İSTİHDAMI, MESLEKİ EĞİTİM VE MESLEKİ REHABİLİTASYONU İÇİN KULLANILMAKTADIR

§ % 3 ORANINDAN FAZLA ÖZÜRLÜ ÇALIŞTIRAN İŞVERENLERİ SİGORTA PİRİMLERİNİN YARISI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANMAKTADIR

§ TÜRKİYE’DE 268 ÖZEL EĞİTİM OKULU VE 351 ÖZEL ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON KURUMU VARDIR

§ TÜM İLLERDE REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİ BULUNMAKTADIR. ÖZÜRLÜ ÇOCUĞU OLAN AİLELER BURALARA BAŞVURARAK ÇOCUKLARI HAKKINDA DANIŞMANLIK HİZMETİ ALABİLİRLER

§ OKULLARDA KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİNE AĞIRLIK VERİLMEKTEDİR

§ GÖRME ENGELLİLERE OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE GÜNDÜZLÜ, İLKÖĞRETİM DÜZEYİNDE YATILI VE GÜNDÜZLÜ OLARAK EĞİTİM VERİLMEKTEDİR

§ İLKÖĞRETİM OKULUNU BİTİREN GÖRME ÖZÜRLÜ ÖĞRENCİLER ÖĞRENİMLERİNE NORMAL OKULLARDA KAYNAŞTIRMA YOLUYLA DEVAM ETMEKTEDİRLER.


§ BRAİLLE YAZILMIŞ ORTAÖĞRETİM DERS KİTAPLARI GÖRME ENGELLİLER AKŞAM SANAT VE BASIM EVİ MATBAASINDA BASILIP İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TALEP HALİNDE ULAŞTIRILMAKTADIR

§ İŞİTME ENGELLİLERE OKUL ÖNCESİ, İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM DÜZEYİNDE GÜNDÜZLÜ VE YATILI OLARAK EĞİTİM HİZMETİ VERİLMEKTEDİR


§ İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLER MESLEK LİSELERİNE SINAVSIZ YERLEŞEBİLMEKTEDİRLER

· ORTOPEDİK ÖZÜRLÜLERE YATILI VE GÜNDÜZLÜ OLMAK ÜZERE OKUL ÖNCESİ, İLKÖĞRETİM VE MESLEK LİSESİ DÜZEYİNDE EĞİTİM OLANAĞI SUNULMAKTADIR

§ ZİHİNSEL ENGELLİLER EĞİTİLEBİLİR VE ÖĞRETİLEBİLİR OLARAK İKİ AYRI GRUP OKULDA EĞİTİM ALMAKTADIRLAR. BUNLAR ÖZÜR DERECELERİNE GÖRE YAPILANDIRILMIŞ OKULLARDA YADA KAYNAŞTIRMA OKULLARI VEYA SINIFLARINDA EĞİTİM ALABİLMEKTEDİRLER

§ UZUN SÜRE HASTANEDE YATAN ÇOCUKLAR İÇİN BAZI HASTANELER BÜNYESİNDE “HASTANE İLKÖĞRETİM OKULLARI” BULUNMAKTADIR

§ ÜNİVERSİTE SINAVI SIRASINDA ORTOPEDİK VE GÖRME ÖZÜRÜ BULUNANLAR İÇİN UYGUN DÜZENLENMİŞ SINAV MEKANLARI HAZIRLANIR, GÖRME ÖZÜRLÜLER VE AZ GÖRENLER İÇİN 30 DAKİKALIK EK SINAV SÜRESİ VERİLİR, SINAV SORULARINI OKUYACAK VE SÖYLENECEK YANITLARI YAZACAK UYGUN EĞİTİMDE VE DÜZGÜN DİKSİYONLU “YARDIMCI REFAKATÇI” EŞLİĞİNDE SINAVA GİRME OLANAĞI TANINIR

§ AZ GÖREN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ FAKÜLTE/YÜKSEKOKUL/BÖLÜM AMİRLİKLERİNE YAZILI OLARAK BAŞVURARAK SINAV SORULARINI BÜYÜK PUNTOLU HARFLERLE YAZILMIŞ OLARAK SAĞLAYABİLİRLER

§ ÜLKEMİZDE REHABİLİTASYON HİZMETİ, TIBBİ REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDE VERİLMEKTEDİR

§ ÜLKEMİZDE HAMİLELİK DÖNEMİNDE BEBEĞİN FİZİKSEL VE ZİHİNSEL ÖZÜRLÜ OLUP OLMADIĞININ SAPTANMASI AMACIYLA GENETİK DANIŞMA MERKEZLERİNDE GENETİK DANIŞMA HİZMETİ SUNULMAKTADIR.

§ ÜLKEMİZDE ANKARA VE İSTANBULDA OLMAK ÜZERE ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK HİZMET GÖTÜREN İKİ DİŞ KLİNİĞİ BULUNMAKTADIR

(ana sayfa)    (sosyal hizmetler)    (özürlü hizmetleri)    (aile ve çocuk hizmetleri)    (özürlü istihdam yılı)

Bu web sitesi ile ilgili soru veya görüşlerinizi mnurigezmis@hotmail.com adresine gönderin.
Telif Hakkı © 2011 Rize İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü
Son değiştirilme tarihi: 25/07/11